Home Contact Sitemap

Zateplení domu, dotace, zkušenosti

O programu Zelená úsporám

building image

rss feed technorati fav

Bookmark and Share

Odkazy


reklama

Zelená úsporám ??

Published by zatepleni | Filed under Získání dotace

Před několika dny jsme se účastnili semináře (zdarma)  pořádaného stavební firmou k možnostem čerpání dotace z programu Zelená úsporám.  Bohužel naše počáteční nadšení lehce opadlo po té co jsme zjistili několik podstatných informací. První z nich je, že Fond životního prostředí začal údajně požadavat pro získání dotace energetický audit (prověříme přímo dotazem na fondu) . Dle sdělení pracovnice firmy cena za jeho provedení se pohybuje okolo 35 000 Kč u rodinného domu. Když k tomu připočtete projekt - i při realizaci nejmenší varianty 3 různých izolací (např. okna, střecha, plášť) vyjde určitě na 15  000 Kč.  Musí jej totiž provádět autorizovaný technik nebo inženýr, jehož kulaté razítko není úplně levné.  Tím pádem při podlahové ploše 100m2 pouze tyto předběžné úkony budou stát 70 - 80% celé očekávané dotace aniž budute mít dotaci jistou. Po tomto zjištění se velká část posluchačů zvedla o odešla s tím, že dotace pro ně nemá smysl.

Dotace na pasivní dům jsou sice mnohem vyšší,  ale rovněž jsou i vysoké náklady  - při podmínkách stanovených programem se patrně bude blížit dost možná miliónové částce.   Pasivní dům má minimalizované ztráty tepla natolik, že přirozeně nedýchá a je nutné i něj vždy mít rekuperaci, což samozřejmě celé řešní opět prodražuje.

Vzhledem k cenám energie se zateplení obzvlášť u starých domů jako náš vyplatí i bez dotace.   Pokud se potvrdí zjištěné informace, bude to znamenat , že dotace budou méně využívané a dokonce hrozí, že tak nesehrají roli fiskálního stimulu pro hroutící se českou ekonomiku.  Je tedy docela dost možné, že se kvůli tomu podmínky programu ještě změní. Uvidíme.  Jaký máte názor Vy?

Bookmark and Share
Květen 19th, 2009

Komentáře jsou uzamčené